Kilowatt hodina [kWh]: je jednotka energie používaná najmä v energetike. Zodpovedá presne 3,6 MJ. Kilowatthodina nepatrí do sústavy SI napriek tomu, že je odvodená od jednotky watt.
Svietidlo, ako klasické elektronické zariadenie. Technická životnosť kalkulovaná podľa MTBF (stredná doba medzi poruchami) elektronických komponentov a celého elektronického zariadenia.
Popis ovládača LED, aspekty a faktory spoľahlivosti. V súčasnosti sú najpoužívanejšie dva typy topológií pre LED ovládače: Jednoduchšia kvazi rezonančná topológia Flyback s implicitnou aktívnou korekciou účinníka pre vstupný výkon až do 120 W. Topológia rezonančnej LLC, komplikovanejšia pre vstupný výkon 200 W a viac. Správne filtrovanie je povinnosťou vývojárov, mimochodom, existuje štandard.
Pre všetky aplikácie je nutné použiť LED technológiu s vysokým indexom farebného podania. A to všetko pri veľmi nízkej spotrebe elektrickej energie, minimálne 5x nižšej ako pri klasických zdrojoch svetla, ako výbojky, trubice alebo halogény. Pri trocha zručnosti dokážete montáž LED svietidla zvládnuť aj sami. Radi Vám budeme nápomocní. S našimi LED predradníkmi vytvoríte aj regulovateľné svietidlo s dimovaním.
Osvetlenie telocvične o rozmeroch 36 x 18 metrov s výškou stropnej konštrukcie 9 metrov je pomerne veľká výzva v tom:, že takmer 6000 kubických metrov priestoru je potrebné osvetliť čo najrovnomernejšie, aby komfort prevádzania činnosti v telocvični bol čo najvyšší. Základné atribúty komfortného umelého osvetlenia, vhodného pre dlhodobú pracovnú činnosť sú:
Implicitný režim šetrenia: 4hodiny po pripojení napajania svietidlo v nominálnom (maximálnom - 40W) móde, nasledujúcich 5hodín je svietidlo v šetriacom móde (50% - 20W z max. príkonu), následne až do vypnutia svietidla sa nastaví nominálny mód. Uznaný režim manažmentu umelej polnoci: Po „uznaní“ dvoch po sebe nasledujúcich prevádzkových noci, svietidlo sa automatický prepne do šetriaceho módu v časovom intervale 23:00 až 04:30 hod.
Modré spektrá sú najvyššie frekvenčné spektrá viditeľného elektromagnetického vlnenia, ktoré vyzerá ľudským zmyslom. Z kvantového (fotónového) pohľadu je modrá najenergetickejšou mocnosťou viditeľného spektra (biele osvetlenie). Z týchto dôvodov je technologicky vhodný na výrobu konvertovaného typu (generovanie fotónov s nižšou energiou po dopade vyšších energetických fotónov na zmesi prevodník - fosfor alebo baryta) bielych LED diód.
Pre meranie spotreby elektrickej energie je efektívne merať elektrický činný príkon elektronickým wattmetrom [Pa]. Činný príkon integrujeme skladáme, akumulujeme, sčítavame a zapamätáme s časom a zapamätáme. Tým máme zmeranú elektrickú prácu – spotreba elektrickej energie [E(t)]. Okamžitý činný príkon je súčin napätia a prúdu v časovom okamžiku [Pa=U(t)*I(t)].
Téma účinnosti svetelných zdrojov sa v súčasnej dobe dostáva na nižšie priority, je až takmer nepodstatnou. Priority sa skôr kladú na Spoľahlivosť osvetlenia a kvalitu osvetlenia pre príslušný pracovný priestor. Účinnosť svetelného zdroja vyjadruje množstvo svetla - svetelný tok (lm), jednotku príkonu – elektrický príkon (W). Teda jednotka účinnosť svetelného zdroja je (lm/W).
Spoľahlivosť elektronických zariadení nazývame pravdepodobnosť, že elektronické zariadenie uspokojivo pracuje pod špecifikovanými technickými podmienkami po určitú časovú periódu. Spoľahlivosť vyjadrujem číslom v rozsahu 0 až 1. Poruchovosť elektronického zariadenia je opačný význam spoľahlivosti. Najlepšie ju vyjadruje stredná doba medzi poruchami (MTBF).
Najprv poznamenávam, že technická životnosť elektronických zariadení nemá vzájomný vzťah s technickou životnosťou zariadení ako sú napríklad zdroje svetla s volfrámovým vláknom, alebo výbojové zdroje svetla. Zdroje svetla majú determinované obmedzenú technickú životnosť, kde sa dá v „úzkom“ rozdiele rozsahu predpokladať doba „totálnej“ poruchy zdroja svetla.
U tých serióznejších výrobcov zdrojov svetla nájdete údaj o farebnej teplote napr. CCT=4000K, alebo aj ďalší údaj o indexe farebného podania napr. CRI=80. Niekde namiesto označenia CRI nájdete označenie RA. Farebná teplota, CCT (Correlated Color Temperature), je to biele svetlo, ktoré vyžaruje absolútne čierne teleso zahriate na deklarovanú hodnotu.
Jedným z hlavných kritérií pre výber akéhokoľvek produktu je porovnávanie parametrov a vlastností viacerých produktov. To sa týka aj výberu vhodného osvetlenia hlavne pre priestory kancelárií, zasadačiek a miestností kde je potrebné intenzívne a kvalitné osvetlenie ktoré tiež prispieva ku kvalite vykonávanej práce. Ak nie je zákazník dostatočne informovaný o výhodách a nevýhodách ktoré porovnávané svietidlá majú, môže sa ľahko stať, že si svietidlo nevyberie správne. Niektoré parametre sú totiž niekedy skôr klamlivé, pokiaľ sa neporovnávajú správne. V našom prípade sa jedná o porovnanie klasických luminiscenčných svetelných zdrojov a LED svetelných zdrojov.